تبلیغات
. - 9000 نفر در دولت یازدهم بی‌سروصدا بورسیه گرفتند
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.9000 نفر در دولت یازدهم بی‌سروصدا بورسیه گرفتند


نویسنده : نفیسه ابراهیم‌زاده‌ انتظام 
900 نفر در دولت یازدهم بی‌سروصدا بورسیه گرفتنددر شرایطی كه هنوز مسئله بورسیه‌ها برای ذی‌نفعان و افكار عمومی بسته نشده و به‌رغم قول مساعد مسئولان وزارت علوم این افراد برای جایابی خود در دانشگاه‌ها و مراكز علمی دچار مشكل هستند، یك‌شنبه گذشته رسانه‌ها  خبری به نقل از معاون دولت قبل از بورسیه بی‌سر و صدای 900 نفر در دولت یازدهم منتشر كردند. این خبر تاكنون از سوی هیچ‌یك از اركان دولت تكذیب نشده است.
موضع مقام معظم رهبری در خصوص بورسیه‌ها در دیدار رمضانیه‌شان با اساتید دانشگاه‌ها فصل‌الخطاب این پرونده به شمار می‌رفت، با این حال این پرونده برای افكار عمومی و ذی‌نفعان آن بسته نشد و محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در تنها نشست خبری‌اش اواسط مرداد‌ ماه گفت: مسائل مربوط به حواشی بورسیه‌ها بیش از 194 بار در رسانه‌ها مطرح شده كه بسیاری از آنها مربوط به سال 90 بوده و اصلاً به دولت یازدهم مربوط نمی‌شود. وی گفت: در دو سال دولت یازدهم وزارت علوم 10 آمار ارائه كرده بود اما هیچ اسمی به میان نیاورده بود. افراد دیگری اسامی بورسیه‌ها را اعلام كردند كه به نظر من نیز خلاف و ظلم بوده و باید با آنان برخورد شود.

36 نفر پرسرو صدا و 900 نفر بی‌سرو صدا!
نمی‌دانم چند بار باید در این زمینه شفاف‌سازی شود؛ داستان بورسیه‌ها به بیش از 3 هزار نفر ختم می‌شد، این درحالی بود كه 6 هزار بورسیه دیگر هم داشتیم كه مشكلی نداشتند كه از این میزان 5هزار مورد آن مربوط به دولت دهم بوده است.


وزیر علوم با عنوان كردن مطلب فوق و با بیان اینكه افراد ایثارگر، مربیان، كارمندان دولت و دو‌شغله‌ها دارای شرایط خاص بودند گفت:  بورس برخی از آنها (36نفر) كه خارج از آیین‌نامه‌های مرتبط بورسیه شده بودند، لغو شده است.
این اظهارات هر‌چند در عمل با تناقضاتی همراه بود اما این مسئله به اینجا هم ختم نشد و دانشجویان بورسیه خواستار ورود قوه قضائیه به مسئله و بازنگری در مصوبه 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی شدند.
در این میان انتشار خبر بورسیه شدن 900 نفر در دولت فعلی از زبان لطف‌الله فروزنده، معاون دولت سابق جمع بیشتری را به دایره منتقدان دولت به ویژه در این مسئله افزوده است. فروزنده یك‌شنبه گذشته در همایش استكبارستیزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با بیان اینكه جنبش دانشجویی باید در حوزه مطالبه‌گری پیشرفت و جهاد علمی پیشگام باشد، اظهار داشت: باخبر هستم كه در دولت فعلی به ٩٠٠ نفر بی‌سروصدا بورسیه تحصیلی اعطا شده است.
 
غلط‌ترین و البته دامنه‌دار‌ترین اتفاق دو سال اخیر!
از سوی دیگر مقام معظم رهبری در دیدارشان با اساتید دانشگاه‌ها در 13 تیرماه گذشته فرمودند: «یكی از غلط‌ترین كارهایی كه در این یكی دو سال اخیر اتّفاق افتاد، این مسئله بورسیه‌ها بود. اگر راست هم بود این حرف - كه البتّه بعد تحقیق كردند، معلوم شد به آن شكل، راست هم نیست، آن‌طوری كه روزنامه‌ها با آن بازی كردند هم نبود، به ما گزارش‌های دقیق و بر اساس بررسی‌ها دادند- راهش این نبود كه ما مسئله را روزنامه‌ای كنیم. یك تعدادی برخلاف قانون یك امتیازی به‌دست آوردند؛ خیلی خب، راه قانونی وجود دارد: لغو كنند آن امتیاز را؛ سروصدا ندارد.»
مقام معظم رهبری ادامه دادند: «جنجال درست كردن، حاشیه درست كردن است و این سمّ برای محیط علمی است كه بایستی با آرامش كار خودش را دنبال بكند. این سم را متأسفانه افرادی بر اساس همان پایه‌های بینش فكری مبنی بر سیاسی‌كاری و سیاست‌بازی به كام دانشگاه كشور ریختند؛ چرا؟ علاوه بر اینكه ظلم هم شد - به خیلی‌ها ظلم شد- هم خلاف قانون بود این كار، هم خلاف تدبیر بود این كار، هم خلاف اخلاق بود؛ آن‌وقت مدام دم از اخلاق هم می‌زنند. توبه‌فرمایان چرا خود توبه كمتر می‌كنند! این كار اخلاقی بود؟ حاشیه‌سازی نشود. نگذارید محیط آموزش عالی اسیر حواشی بشود.‌»
تصریح مقام معظم رهبری در این رابطه تنها توانست در ادبیات مسئولان وزارت علوم تغییر ایجاد كند و طبق گفته دانشجویان بورسیه كه هر چند وقت یك بار رسانه‌ای می‌شود، هیچ تغییری در روند جایابی و ثبت نام بورسیه‌ها ایجاد نشده است و دانشگاه‌ها همچنان در ادامه تحصیل آنان كارشكنی می‌كنند. ادامه این شرایط باعث شده این دانشجویان و خانواده‌های آنان به قوه قضائیه و دیوان عدالت تظلم‌خواهی كنند.
علاوه بر این، بعد از انتشار خبر بورسیه كردن 900 نفر در دولت فعلی، این سؤال مطرح می‌شود كه این افراد دارای چه شرایطی بوده‌اند كه از نظر وزارت علوم دولت یازدهم شرایط برخورداری از امتیاز بورسیه را داشته‌اند.
گفتنی است تا لحظه تهیه این گزارش خبری از تكذیبیه وزارت علوم نیست.[ ]
[ مرتبط با ] : کل اخبار اخبار کشور
محبوب کن - فیس نما
ن : مدیر سایت
ت : شنبه 21 شهریور 1394

مشاهده صفحه جدید
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.